↑ Наверх

Цветет и пахнет

  • 7 Июня 2018 г. в 15:02
  • 21 комментарий
  • 1209 просмотров
Администрации Улан-Удэ не хватает денег на содержание заросших водорослями фонтанов у мемориала победы



Улан-удэнцы жалуются на неработающие фонтаны вдоль аллеи на мемориале Победы. По словам неравнодушных горожан, чаши также уже «зацвели и плохо пахнут»

- Почему не работает фонтан возле «танка»? Там уже «цветёт» всё и запах стоит плохой. Он уже больше месяца не работает. Ну 9 мая поработал и всё. Раньше там приятно было погулять,
- пожаловался  "Байкал-Daily" улан-удэнец.

Как разъяснили изданию в комитете городского хозяйства, боковые чаши фонтана отключили в целях экономии бюджета из-за пасмурной погоды.

- В обычные дни включается только центральная часть, потому что это большие затраты. Когда будет очень жарко все чаши будут работать нормально, сейчас погода очень переменчивая. В целях экономии бюджетных средств работает только одна чаша: утром включается, вечером выключается, - прокомментировал Алексей Тулонов, начальник отдела комитета городского хозяйства администрации Улан-Удэ.



Также он пояснил, что чаша загрязнилась, поскольку сейчас период цветения и не исключено, что пыльца с растений могла попасть в воду. А сам фонтан чистят по мере необходимости.

- Если немного тины появилось – ничего страшного. В комбинате есть ответственные сотрудники, которые работают по муниципальному заданию. Они проводят регулярный мониторинг фонтанов. По мере необходимости чаши моют чистящими средствами, - заключил Тулонов.

Как сообщал «Байкал-Daily», осенью 2016 года, когда уже выпал снег, центральная чаша на мемориале Победы активно работала. Тогда горожане посмеялись над происходящим. Но как оказалось, процесс «консервации» фонтана затянулся из-за аукциона на проведение работ. А чтобы вода не замёрзла, она должна постоянно циркулировать.
Loading...

Также читайте

Дорого, хлопотно и не скоро
  • 22 Июня в 16:08
  • 40 комментариев
"Чтобы продали китайцам за миллиарды"?
  • 22 Июня в 10:52
  • 49 комментариев
Пригрозили пальцем
  • 21 Июня в 15:41
  • 26 комментариев
Цыденов - супермен из Фейсбука"
  • 21 Июня в 10:05
  • 72 комментария
07.06.2018 17:42
Гость
Как там флешмоб с трубами? Еще добавить тему оплаты по теплосчетчикам. Горячая вода по счетчикам идет оплата. АУ Москва!
Цитировать
07.06.2018 17:45
Гость
Гость: Как там флешмоб с трубами? Еще добавить тему оплаты по теплосчетчикам. Горячая вода по счетчикам идет оплата. АУ Москва!
Вообще - то Алеша закон не принял по теплосчетчикам. Год сидит.АУ Москва!
Цитировать
07.06.2018 18:39
Гость
Цыденов , Будуев !!!-- стребуйте денег в кремле на ЗАМЕНУ труб какализационных и водопроводных в Улан -Уде срочно !!! У вас короткое лето , начнется зима и опять будет рвать трубы !!!!! То главнее гаваней, томографов Виноградова и дронов !![
Цитировать
07.06.2018 18:41
Гость
Цитировать
07.06.2018 18:44
Гость
Я помню было такое, когда тоже была проблема с фонтанами
Цитировать
07.06.2018 18:46
Гость
Цитировать
07.06.2018 18:48
Гость
Замена труб в Улан-Удэ-главнее чем газ и нефть Сечина ! Люди на первом месте, а потом ваш бизнес .
Цитировать
07.06.2018 20:40
Гость
Гость: Цыденов , Будуев !!!-- стребуйте денег в кремле на ЗАМЕНУ труб какализационных и водопроводных в Улан -Уде срочно !!! У вас короткое лето , начнется зима и опять будет рвать трубы !!!!! То главнее гаваней, томографов Виноградова и дронов !![
Вы что подрядчик? В каждой статье об этом пишите!
Цитировать
07.06.2018 21:17
Гость
Гость:
Гость: Цыденов , Будуев !!!-- стребуйте денег в кремле на ЗАМЕНУ труб какализационных и водопроводных в Улан -Уде срочно !!! У вас короткое лето , начнется зима и опять будет рвать трубы !!!!! То главнее гаваней, томографов Виноградова и дронов !![
Вы что подрядчик? В каждой статье об этом пишите!
Где закон по теплосчетчикам? АУ Москва! Оплачено за 3 года вперед по площадям. Помогите Москва! Пендель Алеше дай пожалуйста!
Цитировать
07.06.2018 21:18
Гость
Гость:
Гость: Цыденов , Будуев !!!-- стребуйте денег в кремле на ЗАМЕНУ труб какализационных и водопроводных в Улан -Уде срочно !!! У вас короткое лето , начнется зима и опять будет рвать трубы !!!!! То главнее гаваней, томографов Виноградова и дронов !![
Вы что подрядчик? В каждой статье об этом пишите!
Общественница . Буду писать , пока не заменят трубы , пока не начнут делать то, что нужно людям .
Цитировать
07.06.2018 21:38
Гость
Гость:
Гость:
Гость: Цыденов , Будуев !!!-- стребуйте денег в кремле на ЗАМЕНУ труб какализационных и водопроводных в Улан -Уде срочно !!! У вас короткое лето , начнется зима и опять будет рвать трубы !!!!! То главнее гаваней, томографов Виноградова и дронов !![
Вы что подрядчик? В каждой статье об этом пишите!
Общественница . Буду писать , пока не заменят трубы , пока не начнут делать то, что нужно людям .
Аа а вообще то-кобыла )))) вот та ))) вам не понять )))))
Цитировать
07.06.2018 23:11
Гость
Снова получилось по-черномырдински. Выбили деньги из бюджета, "освоили", а потом трава не расти. Ясен пень, что на содержание деньги нужны, а их "забыли" предусмотреть. Какая-то эпидемия у нас строить разные объекты, на которые уйма денег уходит. А как заводы и фабрики строить, как это было при советской власти, тишина, молчок. Одни дроны, форсайты, да старт-апы какие-то. Вот и разваливается все.
Цитировать
08.06.2018 16:34
Гость
а куда "Звезда" девалась? нормальный был фонтан, нах заменили и куда старый дели..
Цитировать
08.06.2018 17:51
Илья Варкодов
народ, недавно нашел уникальный способ как быстро накачать пресс (и другие мышцы) без физических усилий, диет и прочей лабуды. После двух недель использования миостимулятора убрал пивное пузу и начали проступать кубики, подкачал бицепс и ноги, а жена убрала в талии пару сантиметров и сделала красивый живот. Дa и прикoл что нe надo ничeгo дeлать прocтo надeл и включил, этo рeальнo cамый лeнивый и быcтрый cпocоб похудеть и подкaчатьcя, да и стоит копейки. Вот здесь я о нем и вычитал--- http://myway.2sms.ru
Цитировать
08.06.2018 23:09
Гость
Всё у нас пахнет! Для кого-то Hugo Boss, а для кого-то помойкой! Кому как!
Цитировать
09.06.2018 00:35
Марк Парков
народ, недавно нашел уникальный способ как быстро накачать пресс (и другие мышцы) без физических усилий, диет и прочей лабуды. После двух недель использования миостимулятора убрал пивное пузу и начали проступать кубики, подкачал бицепс и ноги, а жена убрала в талии пару сантиметров и сделала красивый живот. Дa и прикoл что нe надo ничeгo дeлать прocтo надeл и включил, этo рeальнo cамый лeнивый и быcтрый cпocоб похудеть и подкaчатьcя, да и стоит копейки. Вот здесь я о нем и вычитал--- http://myway.2sms.ru
Цитировать
12.06.2018 14:39
Гость
Herve Leger Dress On Sale contender The Tigers Pope on injured reserve and re-signed Tim Euhus.Around the league 49ERS: After putting.coach outlet wallets quarterback Alex Smith o.2018 World Cup Nike Soccer Jerseys n in.Herve Leger Dress On Sale njured .Authentic Nike Air Jordan reserve, S.ray ban sunglasses wholesale an Francisco sig.soccer jerseys brazil ned Chris Weinke .herve leger jumpsuit to back up th.ray ban sunglasses rb2132 ird-stringer-turne.adidas ace 16 kids -starter Shaun Hill. Weinke.ray ban sunglasses red hasn't played since b.soccer jerseys long sleeve eing cut by Carolina after last season. COWBOYS: Receiver Terry Glenn, out all season following two knee operations, went through some drills at practice for the first time. He isn't expected to play before next week, at the earliest. DOLPHINS: Coach Cam Cameron announced he is changing starting quarterbacks for the third time this season, returning to former Chargers reserve Cleo Lemon. Lemon went 0-4 as a starter earlier this season before losing his job to rookie John Beck, whom he's now s and helped build the school into a championship contender. The Tigers won at least 30 games each of the past four years and reached the title game of the 2008 NCAA tournament, losing to Kansas in overtime.“This decision for me was extremely hard,” Calipari said. “It wasn’t har
Цитировать
13.06.2018 10:23
Гость
The iconic American fashion designer, who was famed for her popular eponymous official coach outlet online, was found dead at the age of 55 in her coach outlet sale apartment on Tuesday, prompting an outpouring of tributes and messages of condolences on social media. Today, coach factory website kicks off its mega summer sale coach factory online sale, It's basically the little black dress of Coach factory outlet website: classy, goes with everything, and can be dressed up or down. Designer coach factory store online, 55, died Tuesday in New York from an apparent suicide. Out of all her early designs, one Coach Outlet Online Store, in particular, is often credited with catapulting the line to “Coach.com” They weren’t fussy in nature but were designed to be utilitarian, sleek and colorful click here— and, of course, affordable, especially to urban women who wanted to carry a Coach Factory Outlet Store but couldn’t spend thousands for one.The evolution of the label’s Coach Outlet Store Online has moved into a more playful and daring space. The current collection includes designs that feature pineapples, flamingos and bright beachy colors that complement the motto, “coach outlet online.”Tragically, fashion designer coach outlet store online was found dead in her Manhattan home on June 5, 2018. The talented businesswoman, 55, made her mark on the coach factory outlet history for her colorful, iconic line of coach factory outlet online. Upon their release in the 1990s, these bright accessories became an instant hit among young career women.Tragically, fashion designer coach factory outlet online login was found dead in her Manhattan home on June 5, 2018. The talented cheap coach purses, 55, made her mark on the official coach factory outlet online history for her colorful, iconic line of coach outlet store online. Upon their release in the 1990s, these bright coach handbags outlet became an instant hit among young career women.
Цитировать
13.06.2018 10:28
Гость
10 Habits Of People In The Happiest Relationships Happy relationships don't happen by accident. It coach outlet sale takes two emotionally healthy, loving people who are committed to being the best partners they can be. We recently asked relationship experts to Coach.com tell us how the happiest couples they've worked with stay happy and keep their connection strong along the way. Here's what they had to say: "Far from being a meaningless habit, this ensures that you connect, even for just a moment, at least twice a day. Many people in unhappy relationships say that they can't recall when they stopped kissing at greetings and goodbyes, it just slips away Coach factory outlet website without effort. When you make the time to make official coach factory outlet online eye contact with your partner and kiss them, it shows that you prioritize your relationship even during the busiest of mornings or evenings." coach factory website Dr. Samantha Rodman,psychologist and dating coach 2. They are generous with compliments. "Everyone needs compliments and they especially need them from their partner. You cannot give too many sincere compliments whether you have been together 5 years or 50. "If partners don't disagree now and then they're either not being honest or aren't human. Disagreeing isn't a marriage problem it's normal. Take a look at your disagreements and see what bad Coach Outlet Online Store habits each partner has when you disagree. Do you talk over each other? cheap coach purses Get angry? Yell? Swear? Name call? Disengage? Each partner should make a list of their bad tendencies and use future disagreements to practice responding differently and coach factory outlet building better communication skills." Kurt Smith,therapist who specializes in counseling for men 4. They focus on the things they like about their partner, rather than the things they don't. "This positive perspective, which is a trend among the happiest Coach Factory Outlet Store couples in decades of research coach outlet online by The Gottman Institute, is something that increases warmth, friendship and feeling official coach outlet online generally liked by their partner. This does not mean that they let their standards for the relationship go out coach factory outlet online the window. But when these couples are met with perpetual problems, even then they find the humor in their differences and work to find temporary compromises that enable them to continue appreciating their partner for who they are." Kari Carroll,couples therapist 5. They engage in a little PDA. "It's sappy and it grosses out the kids, but it works. The happiest couples aren't afraid to show affection click here to each other coach outlet store online even in public. So, go ahead and hold your spouse's hand when you're shopping in the mall or snuggle up to them when you're at the movies with your friends. A little PDA can go a long way." Aaron Anderson,marriage and coach factory online sale family therapist 6. They don't expect their partner to read their mind; they ask for what they need. "The happiest couples we see make it a habit to ask for what they need and listen to each other's needs (without being resentful). Running around hoping another person will know what you need or that coach handbags outlet you are supposed to know exactly what they need is a recipe for disaster. The happiest couples are delighted to openly talk about needs and honor differences in needs without feeling like anyone should have already known or that their 'soulmate' will have the same needs as them." Dr. Danielle Harel, sex and relationship coach 7. They set aside time to reconnect and make it a priority. "They understand that in long term relationships, affection and sex don't just happen, couples need to have a commitment to cultivating connection coach outlet store online instead of hoping it just happens. For example, at the beginning of a relationship, most couples can't keep their hands off each other. Later on in a relationship, they can't seem to keep their hands off their phones or computers. Couples who commit to prioritizing time to be together, to show affection and to keep learning and growing around sex, are definitely the happiest." Celeste Hirschman, sex and relationship coach 8. They laugh together often. "It's easy for a relationship to deteriorate into just talking about logistics, saving your funny anecdotes for your best friend or coworker. This is a mistake. When couples get coach factory store online out of the habit of laughing together, their relationship is at risk of losing its joy and spirit." Dr. Samantha Rodman 9. They discuss their finances. "Fighting over money is one of the top reasons for divorce. Unfortunately, most couples avoid talking about money until they have money problems so big they can no longer be ignored. Forcing yourselves to talk about money before there is Coach Outlet Store Online a big problem is one of the smartest things you can do to ensure your marriage will be happy and long lasting." Kurt Smith 10. They give each other the benefit of the doubt. "When people are struggling in relationships it's not unusual to feel that your partner is on a completely different team that you. Remember that you are on the same team and that you both care about one another. Giving your partner the benefit of coach factory outlet online login the doubt is a great strength in a happy relationship."Dr. Marie Land, psychologist.
Цитировать
22.06.2018 10:43
Гость
oakley sunglasses new balance shoes nike huarache maglie calcio tory burch ray ban sunglasses jordan 1 supra shoes polo ralph lauren mlb jerseys nike free soccer jerseys true religion adidas slides yeezy desert rat 500 nike air max 95 pandora jewelry coach outlet swarovski coach outlet store online links of london longchamp adidas outlet fitflops michael kors outlet prada outlet hollister baseball jersey oakley sunglasses coach factory outlet nike air max light up shoes coach outlet marc jacobs hermes belt nike air max kate spade outlet tory burch outlet nike air force 1 polo ralph lauren bcbg michael kors outlet jordan burberry sale coach outlet oakley sunglasses coach outlet jordan coach outlet michael kors birkenstock shoes michael kors off-white clothing ray ban sunglasses cheap nfl jerseys adidas outlet oakley sunglasses cheap dansko coach outlet online dolce & gabbana polo outlet timberland nike kyrie 3 nike blazer michael kors outlet puma fenty slides louboutin tory burch handbags christian louboutin shoes coach outlet store online vibram fivefingers miu miu handbags mlb jerseys yeezy shoes y3 shoes michael kors uk timberland jordan pas cher polo ralph lauren nike dunks beats by dre jordans birkenstock nike air max michael kors handbags nike outlet running shoes michael kors outlet nike air max 1 ray ban sunglasses true religion outlet prada handbags sac longchamp true religion outlet soccer jerseys jordan 6s nike mercurial oakley sunglasses mont blanc pens jordan 11 chenyingying20180622
Цитировать