↑ Наверх

В РАЛХ предоставляли фиктивные отчеты по арендаторам делян

  • 10 Мая 2017 г. в 09:35
  • 19 комментариев
  • 1336 просмотров
Как выяснила прокуратура, Бурятия задолжала Федеральному Бюджету 108,5 миллиона "за лес"



Прокуратура потребовала от Республиканского агентства лесного хозяйства устранить нарушения законодательства, связанные с ненадлежащим исполнением полномочий по взысканию задолженности по платежам

Проверкой, проведенной прокуратурой республики, в деятельности Республиканского агентства лесного хозяйства выявлены нарушения законодательства, связанные с ненадлежащим исполнением полномочий по взысканию задолженности по платежам за использование лесов.

Установлено, что недоимка в федеральный бюджет по оплате за использование лесов составляет 108, 5 миллионов рублей. 

Как отметили в прокуратуре, Республиканское агентство лесного хозяйства пыталось взыскать средства с должников, однако по непонятным причинам часть крупных долгов так и не была возвращена:

- Так, в результате бездействия агентства без введения процедуры банкротства и розыска имущества было ликвидировано юридическое лицо ООО «Котани», имеющее задолженность в бюджет в размере 15 млн. рублей, - сообщали в пресс-службе прокуратуры РБ,

Кроме того, в ходе проверки установлено, что в нарушение требований приказа Минприроды России агентством предоставлялась недостоверная отчетность о поступлении платы за использование лесов в бюджетную систему Российской Федерации в части сведений о фактическом размере задолженности по арендным платежам.

Для устранения выявленных нарушений прокуратурой республики руководителю Республиканского агентства лесного хозяйства внесено представление, которое находится на рассмотрении.

Loading...

Также читайте

Уже не в первый раз
  • 26 Июня в 12:34
  • 8 комментариев
Сибирякова выслали в Читу
  • 26 Июня в 11:00
  • 20 комментариев
Где ноль?
  • 26 Июня в 08:32
  • 36 комментариев
10.05.2017 11:01
Гость
Лес это золотая жила для ушлых лесников и лесорубов. Лесной кодекс позволяет грести на лесе баблосы.
Цитировать
10.05.2017 11:07
Гость
Лес для барыг.
Цитировать
10.05.2017 11:11
Гость
Гость: Лес для барыг.
А в то время Шепин , возглавляющий РАЛХ, собирается к Чепику.
Цитировать
10.05.2017 13:46
Гость
В последний раз был Путин в Бурятии как раз по лесу. Как это понимать? Везде мерещится двусмыслие.
Цитировать
10.05.2017 14:38
Гость
Гость:
Гость: Лес для барыг.
А в то время Шепин , возглавляющий РАЛХ, собирается к Чепику.
Перед дорожкой Шепин должен посидеть!!!!!
Цитировать
10.05.2017 15:35
Гость
Так вся отчетность по сути давно уже сплошное очковтирательство.
Цитировать
10.05.2017 18:35
Гость
Цитировать
10.05.2017 20:39
Гость
И где посадки ? Или после Димона не комильфо сажать?! Рыба то вся с башки давно сгнила!!!
Цитировать
10.05.2017 20:39
Гость
И где посадки ? Или после Димона не комильфо сажать?! Рыба то вся с башки давно сгнила!!!
Цитировать
10.05.2017 23:01
Гость
мдя уж, как перли лес, так и прут свежеспиленный лес через ПГТ Иволгинское, а ведь вроде бы какое-то ЧС ввели...
Цитировать
10.05.2017 23:33
Гость
Спилили лес, продали, теперь ветра круглый год(((
Цитировать
11.05.2017 01:33
mlurdova
Реальная причина раковых опухолей и 93% смертельных болезней - паразиты, живущие внутри людей! Заражен каждый! Как спасти свою жизнь, очистить и омолодить организм читайте в интервью с главным онко-паразитологом страны --- http://eta.pe/medinfo
Цитировать
11.05.2017 10:35
Гость
There is such a desire,Coach Outlet in the summer Valentino Shoes night,Coach Outlet looking up at UGG Outlet the sky,True Religion Outlet when the Hollister Jeans meteor across, facing North Face Outlet the sky with a smile,Guess Factory promise a Hugo Boss misty read,Ralph Lauren Outlet hope wing can Skechers Shoes keep all my Marc Jacobs Outlet summer commemorative, collection of UGG Outlet Store summer flavor True Religion Outlet The But North Face Outlet the summer Tiffany Outlet seems to Burberry Outlet have not Ferragamo Shoes come for a long time, I almost forgot her breath,Vans Outlet I can do,Hollister Clothing but eager to Toms Outlet look forward NFL Jerseys to her Prada Outlet arrival Early summer, everything is Cheap Jordans still so tender.Toms Outlet The door of the gardenia has North Face Jackets grown buds.Skechers Shoes I walked from the side,Christian Louboutin Shoes the flowers have not bloom,Uggs Outlets but smell a touch of fragrance,Louis Vuitton Pas Cher can not help but raised the mouth,Burberry Outlet I looked back,Longchamp Pas Cher a white small gardenia has been unable to bear,Chan Luu the petals Kate Spade early bloom.The North Face Outlet I looked at her,Beats By Dr Dre u, you are Mont Blanc Pens also looking Oakley Outlet forward to summer So long bloom,Nike Hoodies is to meet New Jordans the summer Coach Factory Outlet mody Midsummer with the days of decadent loss and the arrival Michael Kors of gardenia opened a tree,Yeezy Boost 350 flowers are no Sac Louis Vuitton longer so The light,Coach Outlet Online but become rich,North Face Jackets gorgeous.North Face Outlet That the early opening Coach Purses of the small Coach Outlet gardenia has Ray Ban Sunglasses long been scattered,Michael Kors Outlet I do not feel Adidas Outlet some sorry,UGG Bailey Button she ushered Burberry Outlet in the summer, witnessed the time,Ray Ban Sunglasses but too late Coach Outlet to witness these bustling, but hastily passed by the late summer, gardenia tree full of garden flowers To leave,Kate Spade Outlet the moment they are Coach Outlet so rush to go.Chanel Outlet Summer gardenia Red Bottom Shoes fragrance has gone,Stephen Curry Jersey I do not give up,Marc Jacobs Handbags but fighting time,North Face Outlet can only let his sad,Nike Air Max Pas Cher any wasted. Those flowers,UGG Outlets the passing of the flowers,The North Face Jackets each of their horizon,Nike Outlet they and I like,New Balance Outlet after all,Nike Roshe Run Pas Cher can not retain Air Max 90 this bright summer. That day,Louis Vuitton Outlet I walked through the numerous Coach Outlet gardenia trees Michael Kors Outlet before passing,Coach Outlet once again smell the familiar gardenia flowers, faint, faint, fragrant; faint,?Red Bottom Shoes light, sad; also sad,Kevin Durant Shoes is also The tightness,Adidas Outlet tightly,North Face Outlet tightly caught the last Coach Outlet touch of summer.Coach Factory Outlet I am in silence,Ray Ban Outlet meditation: read summer,Marc Jacobs Handbags summer; Burberry Belt stay summer,Burberry Outlet trip summer.North Face Jackets I continue to meditate, just feel the smell of gardenia,Pandora Bracelet more ethereal, pull constantly,Coach Outlet and catch,Ugg Boots Sale farther and farther,North Face Outlet did not hear did not want to know,North Face Outlet fade memories will stop in which seconds, closed On the eyes fall, waiting for dawn quietly humming the song,Air Jordan Pas Cher any swing swing,I do not know Versace Belt at what time,Jimmy Choo Shoes the side Nike Roshe Run of the UGG Boots Black Friday space has been sitting on a person.Salvatore Ferragamo This summer let Toms Outlet me meet you! True Religion I look to her, or that she, that is called the summer wizard girl in general.New Balance Outlet You are deliberately come to me,North Face Outlet know that I will be here hey,Red Bottoms you still so smart,Michael Kors Handbags nothing to Coach Factory Outlet hide but you! She Alice a swing swing,North Face Outlet not long after, swing will be sluggish Kate Spade Outlet old and tall.Salomon Outlet She likes to swing,is well known,UGG Boots Outlet like me,Puma Outlet I did not think she could swing so high. I often come here,Giuseppe Shoes you can meet a lot of old classmates!ED Hardy Outlet She smiled
Цитировать
11.05.2017 15:21
sobinanya
Реальная причина раковых опухолей и 93% смертельных болезней - паразиты, живущие внутри людей! Заражен каждый! Как спасти свою жизнь, очистить и омолодить организм читайте в интервью с главным онко-паразитологом страны --- http://eta.pe/medinfo
Цитировать
11.05.2017 23:10
uafrankou
Сoврeмeнный oбрaз жизни убивaет нaс: тoксичнaя срeдa, нeздоровaя eдa, трансжиры и кaнцерогены, aлкoголь и курeниe и многoe другоe приводит к накoплeнию TOКCИНOВ и ПAPAЗИTOВ в нашeм организмe. Нeдaвно oбнаружили что причиной рaковых oпухолeй и 93% смeртельных болeзней - тoксины и пaрaзиты внутри нас. Вoт почитайтe -- https://mill.ml/17
Цитировать
12.05.2017 14:38
aaronxu
No matter who, wherever you can simply use e-mail, e-wallet,Salomon Shoes?intelligence search like public services, a realistic city like the reality is built, and is spread to every corner of the world. The protagonist Xiao Ji Jian two is a personality introverted science boys,Michael Kors Outlet Store?during the summer by their own admired predecessors Shinohara Xia Xixi dragged her home Nagano Prefecture Ueda City. There lived from the Muromachi era has always been the Warring States, a family home. He is a 90-year-old great-grandmother,Michael Kors?Philipp Plein?doctor, fisherman, firefighter,?Ray Ban Sunglasses?waterway administrator, electrical shop owner, police, self-defense officer, primary school students until the baby, all walks of life relatives have. In this lively barracks spent the summer vacation, Kin II saw the array of active?Louis Vuitton Outlet?and harmonious home. One night, Kenyon received a?Acheter Philipp Pleinsuspicious mathematical intelligence contest e-mail could not help curiosity overnight to answer. But he did not know that it would have caused a catastrophe. In the virtual?G Star Jeans?city connected with the world oz appeared in a mystery of the same virtual image, since the perfect?Chrom Heartsoz management of the building password, was a group of people led by Health to rely on the form of intellectual competition analysis. Into the oz core management building, to seize more than 400 million people account, caused the world of chaos. So that traffic management system,Swarovski Outlet?emergency notification system paralysis, in the police station, fire station, hospital manufacturing chaos,Swarovski Braceletcausing great paralysis. Invasion of waterway management procedures, so that the city immersed in the water, to stop all kinds of financial flows,?Isabel Marant Shoesso that the whole of Japan into chaos. Caused a great uproar of the Arrow mother-in-law, in the face of Wang Huang lost people show the king style. The leader of the elderly as a weapon to take the lead in combat. In the analog connection with the virtual opponent against. But to simulate?Pandora Outlet the image in the OZ to seize the account of the individual display is forged personal display, and the reality of the health is?Oakley Outletalso because of this reason, was unwarranted arrest. In OZ, there is a group ofAsics Shoes?all kinds of fighting skills, in his management of the region, in accordance with certain rules, to carry out a variety of fighting the General Assembly. But the virtual opponent to cancel his management authority, the whole oz world have become a fighting stage. That is to say that the virtual opponent control countless accounts, and began to attack the real world. The story of the film occurred in Nagano Prefecture on?Bijoux Pandora?the city, "summer big battle" to the network of social and real family between the fetters as the theme, about the character of the weak and the crush of the older generation of girls Xi Xi, and Xia Xi's family, together to fight the world The story of the chaos crisis.Cheap NBA JerseysThe film conveys the relationship between the fetters of the family and the people. About the film leader in the array of the public male Xia Xi's 90-year-old grandmother Rong this role is the director of the fine director of the prototype. Takeda director holding the hope?Coach Outletthat my grandmother can see the mood to shoot the film. The film mainly describes a timid high school mathematics genius Xiaoji Jian two in the school Shinohara Shaxi's please, went to her grandmother's residence?Coach Outlet?in Ueda City to celebrate the grandmother's 90th birthday occurred in a series of stories. Jian Er in the chance to unlock a wonderful series of problems, then it was wrongly accused of invading the?Kenzovirtual world "OZ" and caused virtual and real world serious confusion of hackers, but this is actually a virtual artificial intelligence system Plan a large-scale plan. This makes it necessary to do all the ability to repair the?Isabel Marantdestruction of the virtual world, and with the crowd to try to prevent the artificial intelligence system to continue to cause more serious damage to real life.
Цитировать
20.05.2017 12:40
Гость
HYst 2017.5.20 chaussures nike pas cher, cheap uggs for women, toms shoes outlet, ugg clearance, Nike Air 90, Nike Shox Cheap, canada goose jacket outlet, Christian Louboutin Heels, TOMS SHOES OUTLET, ugg factory outlet, ugg store, nike air jordan pas cher, Michael Kors Handbags Discount, Cheap Nike Air Huarache, Air Nike, Canada goose dam, billige nike sko, cheap nike air max, Michael Kors Outlet, Nike Air Jordan 11, Ugg Outlet Online Store, vans shoe store, Vans Black Sneakers, Nike Shox discount Sale, Yeezy Black, pandora jewelry store, Scarpe Air Max, Adidas Originals Stan Smith, Nike Factory Store, toms sale, Boty Nike Air, Doudoune Moncler Site Officiel, retro jordans for cheap, Cheap Air Max, UGG BOOTS FOR WOMEN, suivre un envoi, Ugg boots Sale, newest lebron shoes, Pandora Official Website, 23 IS BACK Store, Ugg Pas Cher En France, günstige nike schuhe, Nike Store, Cheap Louboutin Heels, Air Max 90, canada goose jackets on sale, Pandora Store, Adidas Superstar Sale Online, Uggs Pas Cher Soldes, new yeezy shoes, Nike Air Damen, hogan scontate, longchamp bags on sale, Canada Goose Outlet, womens nike air max, Nike Shoes Sale Store, TOMS OUTLET, nike air, Pandora Outlet, Coach Bags On Sale, TOMS For Sale, cheap uggs, ADIDAS NMD SALE ON LINE, nike sneakers, nike jordan shoes, nike sb stefan janoski, Cheap Toms Outlet Store, Pandora Store, Nike Air Sneakers, Pandora Store Sale, christian louboutin outlet, Air Max Pas Cher, Air max levně, Air max dam, goedkope nike air max, pandora beads, Ray Ban Sunglasses Cheap, Canada Goose Womens Coats, Moncler Jackets Discount Marketplace, Timberland Outlet, Michael Kors, chaussure basket homme, Air Jordan Retro Sale, Nike Shoes Discount Marketplace, louboutin heels, Uggs For Cheap, reebok running shoes, nike sportschuhe, Ugg Pas Cher Femme, Cheap Michael Kors, Nike Outlet, nike mercurial soccer cleats, Cheap Air Max Trainers, zapatillas nike baratas, New Air Max 2017, zapatilla adidas, Chaussure Air Max, Canada Goose Outlet, Nike Air Max Cheap, Nike Air Max Goedkoop, Toms Factory Outlet, Ray Ban Sunglasses Online, Discount Air Max, coach factory outlet online, Jordan Sneakers For Sale, Moncler Sale, Adidas Neo Discount Sale, Adidas Shoes Discount Marketplace, Jordan Shoes Air, fitflops sale uk, nike schuhe günstig, adidas outlet, Cheap True Religion Jeans, Doudoune Moncler Femme Pas Cher, Nike Roshe Run Sale, Moncler Outlet Online, Michael Kors Clearance, Official Toms Shoes Outlet, Nike Air Pas Cher, huarache sneakers, Boost Yeezy Sale On Line, new pandora charms, Boutique Ugg, Air Max Sneakers, Jordan Store, Nike Air Huarache For Sale, abercrombie and fitch store, Oakley Sunglasses Cheap, Doudoune Moncler Pas Cher, Chaussure Nike Air Max Pas Cher, Stone Island Outlet, Nike Soccer Cleats Boots, Hogan Outlet, Kobe Shoes Nike, Discount Christian Louboutin Shoes, Nike Air Women, Nike Zapatos, zapatos de futbol nike, Yeezy Boost Sale Online, air force one pas cher, Louboutin Wedding Shoes, zapatillas running, [url=http://www.huara