↑ Наверх

Дело без конца

  • 30 Октября 2017 г. в 14:14
  • 96 комментариев
  • 2221 просмотр
Александра Венедиктова, владельца "Бурятмяспрома" и бывшего председателя совета директоров "БайкалБанка" арестовали в Крыму



Фото: russianstock.ru

Правоохранительные органы задержали владельца ООО «Бурятмяспром» и бывшего председателя совета директоров БайкалБанка Александра Венидиктова

По информации «Байкал-Daily», Александр Венидиктов был задержан в конце прошлой недели в Крыму. Задержание владельца «Бурятмяспрома» произошло в рамках уголовного дела о хищениях в БайкалБанке.

Венидиктов был взят под стражу.

- Перед судом о мере пресечения он ходатайствовал о домашнем аресте, в связи с имеющимся онкологическим заболеванием. Однако суд решил оставить под стражей, - сообщил источник.

Гендиректором «Бурятмяспрома» продолжает оставаться Марина Спирина, предположительно, являющаяся гражданской женой Венидиктова.

Напомним, что Александр Венидиктов, кроме того что возглавлял совет директоров лопнувшего БайкалБанка, известен как владелец одного из крупнейших мясоперерабатывающих предприятий в Сибири - «Бурятмяспром». Венидиктову принадлежит 100% доли. Отметим, практически весь уставный капитал «Бурятмяспрома» (почти 300 миллионов рублей) находится в залоге у «Россельхозбанка» до 2021 года.

Также Александру Венидиктову принадлежит 35% доли ОАО «Бурятмяспром-Агро», которое находится в стадии ликвидации. Предприятие, которое планировало построить жилой комплекс «Новый город» в посёлке Мясокомбинат в Улан-Удэ, а также птицефабрику, было признано банкротом в начале года. Александр Венидиктов – один из учредителей этого акционерного общества, с долей в 35%. Вместе с ним в составе учредителей – Владимир Страшко и компания с ограниченной ответственностью «Юнион Инвест» (Великобритания). 
Loading...

Также читайте

"Каждый день одно и то же"
  • 19 Июля в 15:07
  • 18 комментариев
И без китайцев справляемся
  • 19 Июля в 11:49
  • 39 комментариев
Алексей Цыденов вошел в состав Госсовета
  • 19 Июля в 10:09
  • 27 комментариев
Опозорились зазря
  • 18 Июля в 16:35
  • 81 комментарий
30.10.2017 15:30
Гость
А кто этому Александру Внедиктову будет прикормленный МВД-эшнный ручной психиатр Венедиктов ??
Цитировать
30.10.2017 15:58
Гость
Свободу Александру Венедиктову!!!
Цитировать
30.10.2017 16:08
Местная жительница
Ну корки! Даже за границу недодумался свалить?........Вот находка для полиции.
Цитировать
30.10.2017 16:13
Гость
Местная жительница: Ну корки! Даже за границу недодумался свалить?........Вот находка для полиции.
А куда ему онкобольному? Бабушки в Израиле у него нету.
Цитировать
30.10.2017 16:16
Местная жительница
Гость:
Местная жительница: Ну корки! Даже за границу недодумался свалить?........Вот находка для полиции.
А куда ему онкобольному? Бабушки в Израиле у него нету.
А зачем бабушка, достаточно деньги иметь!
Цитировать
30.10.2017 16:17
Гость
Replica orologi sono indubbiamente chiamati i più eccellenti orologi in tutto il mondo in questo momento.orologi replica Tengono loghi straordinariamente efficaci, scintillanti e creative. E 'la mostra più caldi sulla forza delle sue creazioni più significative.orologi replica svizzera Gli orologi replica non sono spettacoli costosi alla moda. Si tratta di uno dei più bei orologi cercando. Replica non solo orologi motivare i vostri metodi, ma anche dare un grande fiducia, il rilassamento e sollievo a lungo.
Цитировать
30.10.2017 16:32
Гость
А кто ему будет Морозов и Лариса Крутиян, бывший директор Бурятмясопром?
Цитировать
30.10.2017 17:03
Гость
Тут мля директор ООО Рифей Сивяков Алексей Валентинович должен по зарплате и налогам более 250 лямов и ничего- на свободе, хотя прокуратура республики возбудилась и работает целая бригада следаков.
Цитировать
30.10.2017 18:37
Гость
Если он онкобольной, то почему оказался в Крыму? Солнечные ванны таким больным противопоказаны
Цитировать
30.10.2017 19:32
Гость
шикарная новость.
Цитировать
30.10.2017 19:38
romerogov
Недавно наткнулся на блог чувака который накачал тело дома с помощью пояса миостимулятора, в начале не поверили, но решили с женой попробовать. Через неделю были в шоке от результата: помаленьку уходит пузо, вырисовываются кубики, подкачал спину, а жена убрала в талии пару сантиметров.Да и прикол что не надо ничего делать просто надел и включил, да и по времени всего 20 минут в день. Это реально самый ленивый и быстрый способ похудеть и подкачаться, вот тот блог --- https://kachook.blogspot.com
Цитировать
30.10.2017 20:19
Гость
да, онко запрещены солнечные оучи.
Цитировать
30.10.2017 20:24
Гость
Местная жительница: Ну корки! Даже за границу недодумался свалить?........Вот находка для полиции.
Вот, дурак! Надо было давно с валить заграницу!
Цитировать
30.10.2017 20:25
Гость
Гость: А кто ему будет Морозов и Лариса Крутиян, бывший директор Бурятмясопром?
Одна шайка лейка! Крутиян золовка Морозова, еще и депутат хурала!
Цитировать
30.10.2017 22:33
Гость
Гость:
Гость: А кто ему будет Морозов и Лариса Крутиян, бывший директор Бурятмясопром?
Одна шайка лейка! Крутиян золовка Морозова, еще и депутат хурала!
А кто эту шайку охраняет ?
Цитировать
30.10.2017 22:51
Гость
А где сейчас Афанасьев из Байкалбанка?
Цитировать
30.10.2017 22:53
Гость
Гость:
Гость: А кто ему будет Морозов и Лариса Крутиян, бывший директор Бурятмясопром?
Одна шайка лейка! Крутиян золовка Морозова, еще и депутат хурала!
Морозов ранее крутил дела в Мотгм-банке. Рука набита?
Цитировать
30.10.2017 22:56
Гость
Гость: Если он онкобольной, то почему оказался в Крыму? Солнечные ванны таким больным противопоказаны
Схема при заведении на тебя уголовного дела или действительно онкобольной скрылся под солнечную радиацию?
Цитировать
30.10.2017 23:16
Гость
Гость: Если он онкобольной, то почему оказался в Крыму? Солнечные ванны таким больным противопоказаны
Цитировать
30.10.2017 23:27
Гость
Гость:
Местная жительница: Ну корки! Даже за границу недодумался свалить?........Вот находка для полиции.
Вот, дурак! Надо было давно с валить заграницу!
Цитировать
31.10.2017 00:14
Гость
Гость: А кто ему будет Морозов и Лариса Крутиян, бывший директор Бурятмясопром?
Лорку убрали, а пчму не судили?
Цитировать
31.10.2017 00:18
Гость
Гость:
Гость: А кто ему будет Морозов и Лариса Крутиян, бывший директор Бурятмясопром?
Лорку убрали, а пчму не судили?
А и до нее доберутся. Все что такие люди транслируют в мир, всё получают обратно, с довеском. Баланс в природе, закономерность.
Цитировать
31.10.2017 00:29
Гость
Местная жительница: Ну корки! Даже за границу недодумался свалить?........Вот находка для полиции.
Нормальная у тебя психология.) Честняшка ты наша, блюстительница чужой морали, с двойными стандартами.) А в целом.. Ему куда валить? Такого клондайка, для таких, нигде больше нет. А деньги имеют свойство быстро заканчиваться. Это кто своим горбом все заработал, везде прорвётся, а тот кто привык отжимать - больше ничего не умеет, а потому нигде не себя не реализует.
Цитировать
31.10.2017 02:34
Doronio Charlie
Заработок от 20000 рублей в день!!! Вам нужен готовый, уже настроенный метод заработка? - Без сложных курсов, в которых вы не можете разобраться. - Без рутинной работы. - Без обмана и чтобы деньги были достойные. Именно готовый заработок, а не бесполезный курс! Подробности на -> http://blagodelo.info
Цитировать
31.10.2017 07:37
Гость
Набоб он и в африке набоб, ни ума ни фантазии.
Цитировать
31.10.2017 11:16
Гость
у него рак мозга
Цитировать
31.10.2017 11:18
Гость
Гость:
Гость: А кто ему будет Морозов и Лариса Крутиян, бывший директор Бурятмясопром?
Лорку убрали, а пчму не судили?
А кто Морозову подсуетил мясокомбинат как не президент Потапов?
Цитировать
31.10.2017 12:34
Гость
Гость:
Гость:
Гость: А кто ему будет Морозов и Лариса Крутиян, бывший директор Бурятмясопром?
Лорку убрали, а пчму не судили?
А кто Морозову подсуетил мясокомбинат как не президент Потапов?
Морозов родной племянник Клавы Альцман
Цитировать
31.10.2017 12:58
Гость
Поучительный пример. В дамки любыми путями - богатый и знаменитый. К чему все это, если сейчас должен просить, чтобы позволили в страшной болезни быть в кругу близких.
Цитировать
31.10.2017 16:00
Гость
Гость:
Гость: А кто ему будет Морозов и Лариса Крутиян, бывший директор Бурятмясопром?
Лорку убрали, а пчму не судили?
дык денег много, чтоб не судили!
Цитировать
31.10.2017 16:04
Гость
Гость:
Гость:
Гость:
Гость: А кто ему будет Морозов и Лариса Крутиян, бывший директор Бурятмясопром?
Лорку убрали, а пчму не судили?
А кто Морозову подсуетил мясокомбинат как не президент Потапов?
Морозов родной племянник Клавы Альцман
вот угрюмый дедПодап и крышевал клавуАльцман при распродаже Комбината, детсадов и проч имущества. Распилили дружненько,друг дружку не обидели
Цитировать
31.10.2017 16:16
Гость
Гость: вот угрюмый дедПодап и крышевал клавуАльцман при распродаже Комбината, детсадов и проч имущества. Распилили дружненько,друг дружку не обидели
Распилить то распилили, то чет не видно куда вложили? В мясокомбинать чтоль по второму разу?
Цитировать
01.11.2017 03:11
Гость
Гость:
Гость: вот угрюмый дедПодап и крышевал клавуАльцман при распродаже Комбината, детсадов и проч имущества. Распилили дружненько,друг дружку не обидели
Распилить то распилили, то чет не видно куда вложили? В мясокомбинать чтоль по второму разу?
Для этого есть свои карманы...
Цитировать
01.11.2017 12:03
Гость
chanyuan2017.11.01 michael kors nike store uk swarovski outlet moncler outlet longchamp pliage oakley sunglasses michael kors outlet pandora charms sale clearance adidas trainers cheap mlb jerseys ralph lauren polo canada goose outlet ray bans ray ban sunglasses canada goose outlet ugg boots ugg outlet coach canada hermes outlet longchamp outlet salomon shoes ralph lauren outlet canada goose outlet canada goose jackets christian louboutin uk oakley sunglasses true religion jeans canada goose outlet polo ralph lauren moncler outlet cheap mlb jerseys canada goose jackets ray ban sunglasses montblanc pens air huarache ugg outlet ugg outlet ray ban sunglasses coach outlet new balance shoes nike outlet canada goose outlet uggs outlet mulberry handbags pandora jewelry mulberry sale canada goose outlet coach outlet vans shoes canada goose coats true religion jeans canada goose coats ugg outlet fitflops sale clearance ray ban sunglasses coach outlet christian louboutin shoes tods outlet ray bans polo ralph lauren canada goose jackets swarovski crystal polo ralph lauren ugg cyber monday nike roshe canada goose outlet nike factory outlet mont blanc pens air max 90 nike air force 1 ray ban sunglasses ugg outlet ugg outlet mulberry handbags coach outlet online ugg boots mcm outlet canada goose outlet uggs on sale cheap jordans coach outlet online jordan shoes true religion uk michael kors outlet michael kors ray ban sunglasses ferragamo outlet coach outlet online michael kors handbags ferragamo shoes air max 90 tory burch outlet canada goose coats canada goose outlet michael kors handbags michael kors outlet online true religion jeans canada goose outlet ray ban sunglasses air max uk ugg boots longchamp solde true religion jeans ray ban sunglasses coach outlet online air jordan 4 ralph lauren pas cher cheap uggs ugg outlet ugg outlet canada goose jackets coach outlet coach outlet online michael kors outlet football shirts louboutin shoes kate spade outlet cheap uggs moncler jackets ugg outlet canada goose outlet adidas wings oakley sunglasses nike trainers ugg boots fitflops canada goose outlet ugg outlet nba jerseys oakley sunglasses true religion jeans herve leger outlet cheap snapbacks coach outlet ray ban sunglasses ugg outlet mulberry handbags adidas outlet store[/ur
Цитировать
01.11.2017 17:58
Гость
В связи с резким ростом смертности от курения, Министерство здравоохранения ввело спец. программу, по которой любой житель страны может заказать уникальное средство от кyрения с большой скидкой, препарат пoмогает в 98% случаев, и совершенно безвреден. Пример одного из участников http://2qu.ru/smokeout
Цитировать
02.11.2017 17:48
Гость
Гость:
Гость:
Гость:
Гость:
Гость: А кто ему будет Морозов и Лариса Крутиян, бывший директор Бурятмясопром?
Лорку убрали, а пчму не судили?
А кто Морозову подсуетил мясокомбинат как не президент Потапов?
Морозов родной племянник Клавы Альцман
вот угрюмый дедПодап и крышевал клавуАльцман при распродаже Комбината, детсадов и проч имущества. Распилили дружненько,друг дружку не обидели
Вот оно че. С 90-х годков тянется эта история. И где теперь Морозов? Почто Крутиян в Хурале сидит?
Цитировать
04.11.2017 14:46
Гость
PPST 2017.11.4 Nike Shoes Discount Marketplace, Cheap True Religion Jeans, asics sko, christian louboutin outlet, ugg store, Nike Air Damen, Adidas Originals Superstar, Nike Air 90, Doudoune Moncler Femme Pas Cher, prada outlet, ジョーダン スニーカー, Coach Bags On Sale, Nike Online Store, Adidas Originals Sale, TOMS OUTLET, cheap nike air max, Uggs Pas Cher Soldes, huarache sneakers, Doudoune Moncler Site Officiel, Nike joggesko, Descuentos Nike, chaussure basket homme, nike air, Scarpe Nike Scontate, Ugg boots Sale, Toms Outlet Online, günstige nike schuhe, Nike Huarache Womens Cheap, Mens Nike Air Max, Discount Ray Ban Sunglasses, nike air jordan pas cher, Canada Goose Outlet, Air Max Pas Cher, UGGS For Women, Canada Goose Womens Coats, zapatos de futbol nike, nfl store, Cheap Nike Air Huarache, Cheap Retro Jordans For Sale, Coach Outlet Store Online, newest lebron shoes, Vans Black Sneakers, nike schuhe günstig, retro jordans for cheap, Christian Louboutin Shoes Outlet, nike tn pas cher, Hugo Boss Sale, Ugg Pas Cher Femme, Nike Shoes Online, Boty Nike Air, Bottes Ugg Femme Pas Cher, Moncler Sale, Nike Polo Sale, Nike Kyrie, Michael Kors Handbags Discount, Negozi Pandora, Cheap Air Max Trainers, Nike Shoes Sale Store, Moncler Outlet Online, canada goose jacket outlet, Cheap Michael Kors, Yeezy Shoes Discount Marketplace, ugg clearance, Michael Kors Clearance, Nike Outlet, toms shoes outlet, Yeezy Black, Air Jordan Retro Sale, TOMS STORE, Nike Air Max Goedkoop, Pandora Store, botas de futbol, new pandora charms, Toms Factory Outlet, Nike Air Shoes, Cheap Real Jordans, Stone Island Outlet, Pandora Official Website, Boost Yeezy Sale On Line, womens nike air max, Discount Christian Louboutin Shoes, Cheap Toms Outlet Store, 23 IS BACK Store, Nike Store, Nike Soccer Cleats Boots, Boutique Ugg, Cheap True Religion Jeans, Adidas Shoes Discount Marketplace, New Air Max 2017, Adidas Superstar, UGG BOOTS FOR WOMEN, Cheap Michael Kors Handbags, Timberland Outlet, Nike Shox Cheap, Air max dam, adidas store, Yeezy Men, longchamp bags on sale, Nike Free Run 5.0 Womens, adidas outlet, Pandora Store Sale, Air Max Kopen, ADIDAS NMD SALE ON LINE, vans shoe store, Christian Louboutin Heels, Pandora Store, Discount TOMS, Nike Pas Cher Femme, Nike Air Max Cheap, Chaussure Nike Pas Cher, Original Ugg Boots, Air Max Femme, Soccer Boots Outlet nike, chaussure adidas pas cher, Official NHL Jerseys, Nike Outlet Store, Zapatillas Nike Air Max Baratas, coach factory outlet online, Ugg Outlet Online Store, Billige Nike Sko, chaussures nike pas cher, nike shoes, Chaussure Nike Air Max Pas Cher, Adidas Superstar Sale Online, Cheap Nike Huarache, Jordan Store, New Nike Shoes, Moncler Outlet, pandora jewelry store, Nike Roshe Run, Uggs For Cheap, Canada goose dam, fitflops sale uk, Ugg Pas Cher En France, Hogan Outlet, Cheap Michael Kors Tote Bag, Air Nike, Louboutin Wedding Shoes, Nike Air Max Sale, Canada Goose Online Store, モンクレール レディース, Sca
Цитировать
06.11.2017 10:45
Гость
Гость: И где теперь Морозов? Почто Крутиян в Хурале сидит?
Был в Минсельхозе рф
Цитировать
07.11.2017 12:19
ГостьЦитировать
18.11.2017 08:52
Гость
longchamp ugg ugg outlet moncler jacka beats by dre moncler kate spade outlet jordan shoes moncler outlet coach outlet online true religion jeans uggs outlet pandora jewelry ugg boots coach outlet christian louboutin ralph lauren outlet nike store michael kors outlet nike football boots michael kors outlet oakley sunglasses ugg clearance hermes outlet coach factory outlet nike free run nike huarache north face jackets soccer jerseys michael kors outlet canada goose manchester united jersey nike tn polo ralph hermes belt cheap ugg ugg australia mlb jerseys ralph lauren outlet coach outlet coach factory outlet north face jackets clearance nike outlet pandora charms north face prada outlet polo ralph lauren christian louboutin hermes michael kors canada goose ray ban sunglasses pandora charms coach outlet cheap ugg boots kate spade outlet air jordans ugg boots air max jordans salvatore ferragamo ugg canada goose outlet ugg outlet ugg australia michael kors handbags ferragamo canada goose outlet tommy hilfiger canada flip flops cheap nfl jerseys ralph lauren outlet canada goose jordans ray ban sunglasses timberland michael kors handbags north face ugg australia coach factory outlet tory burch outlet louboutin louboutin adidas stan smith canada goose uk ray ban oakley sunglasses cheap ugg outlet sac longchamp air jordan pas cher birkenstock sandals ugg outlet adidas store canada goose outlet canada goose outlet mbt true religion jeans moncler coach outlet coach outlet pandora charms mbt supreme new york ugg outlet ugg outlet oakley sunglasses pandora jewelry uggs outlet mont blanc pens supra shoes nike outlet michael kors polo ralph lauren pandora uk coach outlet flip or flop ugg boots nike factory outlet fitflops canada goose jackets pandora jewelry christian louboutin north face ray ban sunglasses moncler adidas originals birkenstock sandals michael kors outlet ugg outlet canada goose jassen nhl jerseys hollister clothing baseball jerseys ralph lauren outlet nike air jordan oakley sunglasses ferragamo 201711.18wengdongdong
Цитировать
20.11.2017 18:47
Гость
cheap jordans coach outlet supreme outlet oakley sunglasses cheap jordans coach outlet polo outlet nike outlet ugg outlet michael kors outlet michael kors official site ugg outlet cheap mlb jerseys canada goose outlet michael kors outlet ugg outlet christian louboutin shoes pandora jewelry fitflops sale clearance ralph lauren outlet coach outlet michael kors outlet fitflops sale clearance giuseppe zanotti outlet christian louboutin outlet coach outlet online canada goose outlet valentino outlet tory burch outlet ugg outlet adidas shoes coach outlet mlb jerseys wholesale michael kors outlet pandora jewelry ugg outlet mont blanc pens canada goose jackets ugg boots coach outlet online michael kors outlet adidas nmd polo shirts ugg boots uggs outlet christian louboutin uk michael kors outlet lacoste outlet air max 2017 michael kors outlet adidas yeezy canada goose jackets ralph lauren shirts ugg outlet ray ban sunglasses nhl jerseys canada goose jackets coach outlet online michael kors outlet clearance cheap oakley sunglasses ugg boots clearance polo outlet mlb jerseys ugg boots canada goose outlet nike trainers polo ralph lauren fred perry polo shirts canada goose outlet canada goose outlet coach factory outlet canada goose outlet michael kors outlet ray ban sunglasses cheap snapbacks ugg outlet tory burch outlet coach outlet ugg boots clearance fred perry polo clarks shoes mbt shoes adidas outlet polo ralph lauren canada goose jackets pandora jewelry polo outlet uggs on sale michael kors outlet ugg outlet michael kors outlet ugg outlet coach factory outlet fitflops sale clearance pandora outlet pandora outlet cheap ugg boots true religion jeans cheap nfl jerseys canada goose outlet mulberry outlet coach outlet michael kors outlet coach outlet michael kors outlet ralph lauren shirts canada goose jackets michael kors outlet online canada goose outlet canada goose jackets 20171120wanglili
Цитировать
24.11.2017 15:47
Гость
2017-11-24 xiaozheng6666 cheap oakley sunglasses coach outlet online coach factory outlet moncler coats ray ban sunglasses outlet valentino outlet michael kors outlet cheap ray ban sunglasses coach outlet online ralph lauren uk coach outlet online coach outlet online ralph lauren shirts ugg outlet fred perry polo tory burch handbags coach factory outlet online tory burch outlet ugg boots outlet canada goose outlet online ugg outlet ugg boots ray ban sunglasses canada goose jackets ugg boots yeezy boost canada goose outlet online canada goose jackets cheap ugg boots coach outlet air max 90 jordan shoes canada goose outlet stores cheap ugg boots uggs outlet ralph lauren uk canada goose jackets cheap uggs coach outlet canada goose mont blanc pens pandora bracelet michael kors ugg outlet ultra boosts ugg outlet store longchamp polo ralph lauren polo outlet canada goose outlet canada goose jackets sale ray ban sunglasses cheap jordans ray ban wayfarer michael kors outlet coach outlet ugg outlet uggs outlet michael kors outlet canada goose outlet online uggs outlet canada goose outlet store oakley sunglasses for men ugg boots clearance michael kors outlet online yeezy boost canada goose outlet store pandora charms sale clearance polo outlet stores cheap oakley sunglasses michael kors outlet clearance cheap oakley sunglasses michael kors outlet clearance coach outlet store online canada goose jackets ugg outlet store ray ban wayfarer uggs on sale ugg,uggs,uggs canada nhl jerseys canada goose ugg outlet kate spade outlet online store coach outlet michael kors outlet cheap jordans coach outlet online canada goose polo ralph lauren moncler sale canada goose michael kors outlet store uggs outlet true religion outlet canada goose outlet ugg outlet coach outlet online ray ban sunglasses ugg outlet fitflops sale pandora charms
Цитировать
29.11.2017 14:52
Гость
golden goose links of london sale jordan shoes nfl jerseys true religion ferragamo belts adidas outlet tory burch outlet prada glasses lebron shoes adidas nmd air jordan shoes hermes belt tory burch shoes nike air max 2018 longchamp outlet supreme clothing moncler outlet longchamp michael kors handbags michael kors handbags air jordan jordan shoes converse outlet kate spade outlet online chrome hearts online adidas yeezy kobe shoes jordan shoes kate spade handbags adidas ultra boost calvin klein outlet nmd michael kors outlet lacoste outlet nike football boots air max 2016 longchamp sale adidas nmd vans shoes adidas stan smith sneakers nike huarache kate spade outlet curry 3 shoes longchamp longchamps nike huarache lebron 15 tory burch shoes true religion jeans pandora bracelet yeezy shoes kobe byrant shoes new england patriots jersey adidas tubular shadow ferragamo belt af1 air max 2017 yeezy jordan retro 12 kobe 11 adidas yeezy boost nike roshe run brady jersey air jordans nike dunks kobe 9 nike mercurial hogan outlet online converse outlet jordan 12 ysl bags kyrie 3 shoes yeezy shoes longchamp bags nike air max 90 dior sunglasses nike air max ysl handbags dior glasses adidas ultra boost uncaged balenciaga sneakers basketball shoes adidas outlet cheap jordans lebron 14 cheap jordans golden goose sneakers cheap nfl jerseys michael kors handbags kobe 11 fitflops pandora jewelry air jordan adidas tubular lebron 13 shoes yeezy boost 350 yeezy boost 350 balenciaga shoes air max birkin bag kobe shoes michael kors outlet online air max 90 stephen curry shoes yeezy boost 350 louboutin shoes birkin bag cartier bracelet nike air zoom nike air huarache http://www.kobebasketballshoes.us.com nike basketball shoes kyrie 4 cheap jordans hermes birkin adidas online shop chrome hearts chrome hearts online birkin bag yeezy boost chrome hearts yeezy boost nhl jerseys adidas superstar shoes converse outlet store jordan 4 nike roshe uk adidas ultra retro jordans adidas store jordan 13 golden goose michael kors outlet hermes belt nmd yeezy shoes falcons jersey kevin durant shoes harden shoes links of london nike dunk shoes yeezy boost 350 v2 adidas tubular moncler jackets adidas shoes michael kors factory outlet michael kors outlet store adidas online shop adidas yeezy atlanta falcons jersey
Цитировать
01.12.2017 12:18
chenyingying
coach factory outlet north face jackets clearance kate spade outlet polo ralph lauren moncler ugg outlet tory burch outlet coach outlet ugg boots the north face polo ralph lauren adidas ralph lauren outlet ugg outlet coach outlet online ray ban sunglasses michael kors longchamp ugg outlet coach wallets ralph lauren outlet ralph lauren outlet canada goose jassen adidas shoes ugg outlet store prada coach outlet ugg boots ralph lauren outlet longchamp hermes outlet pandora rings canada goose outlet pandora charms ugg on sale nike blazer ray bans burberry outlet ugg outlet coach outlet prada nike trainers jordan shoes adidas outlet converse outlet rolex watches nike air max polo ralph lauren juicy couture outlet michaelkors outlet michael kors handbags michael kors handbags under armour outlet uggs outlet ugg australia canada goose outlet ugg boots adidas jeremy scott vibram fivefingers mlb jerseys polo ralph cheap ugg north face coach factory outlet louboutin ferragamo ugg boots jordan retro uggs outlet nike nfl jerseys wholesale nfl jerseys moncler coach outlet adidas stan smith ugg boots polo ralph coach bags ugg italia air jordan louboutin polo ralph lauren moncler sito ufficiale mlb jerseys cheap nfl jerseys air jordans mulberry true religion jeans supreme new york true religion sale kors outlet birkenstock uk kate spade outlet canada goose ugg boots on sale canada goose uk kors outlet polo ralph lauren hermes birkin handbags pandora jewelry giuseppe zanotti chenyingying20171201
Цитировать
01.12.2017 16:22
ГостьЦитировать
07.12.2017 12:29
Гость
"""Fifty years ago, three Italian snowmakers, ski champions and ski coaches had a deep friendship in outdoor life and skiing because of their common love for nature. They designed to moncler coats leap the polar mountain zapatos-adidas-eqt-guidance-93 climbing ski down jacket, due to bold moncler-donna 2016 color, innovative design, so that the mask moncler-2016 Christian Louboutin talon down jacket zapatos nike blazer blockbuster. Mongolian mouth on the down with scarpe nike a strict selection rule: only use the neck to the chest and abdomen between chaussures nike the duck hair, soft and has a high water resistance, and lighter than the Scarpe nike uomo Moncler Outlet moncler-uomo 2016 average mujer nike free run 2 down, thinner. In recent years, Mengkou and the international top brand cooperation of the nike kwazi action down jacket and a series polyvore girls sets of handbags show that it is the perfect blend of high-end brands, and the trend of brand cooperation nike air force 1 to Mongolia to find moncler-bambini 2016 a broader world, especially for some bright colors, By more and more young people love, so that Moncler di sconto Mongolia has always stood in the fashion wave! Mengkou China Mall moncler-2015 as a Mongolian company in Asia launched the first online mall, is committed to the Chinese market to promote the Mongolian Zapatos Adidas zapatos-adidas-originals-mujer brand and high-quality Mongolian down jacket accessories and zapatos nike de mujer other products. Mongolian China Mall by the mouth of the Chinese company set up network sales department independent operation, 'respect, patience, smile, caring' service culture deeply rooted in the Internet, and launched the 'outdoor activities', more timely for customers To provide Let's moncler joint brand and product fashion information, so that Mongolia became a zapatos-adidas-eqt-guidance-93 domestic and second tier cities fashion backbone."" "
Цитировать
11.12.2017 16:32
Гость
"""Our judgment of the quality of down jackets mainly come down stuffing, the following to talk about some commonly used methods: Touching or twisting with hand, downy velvet feather touch when moncler-kids there is a soft feeling (feel and the thickness of the fabric material has a relationship). Yurong Fu cashmere content of about 90% can only touch a very small amount of hair terrier, with the reduction of cashmere content, the amount of hairy stem also increases, the more the greater the termperster, the worse the quality, with the thumb and index finger respectively On the down products on both sides of the twist, will feel more and more thin, but it is difficult to rub open, which is a good quality performance; if suddenly rubbed open, indicating moncler coats poor quality; if a thick layer of rub does not open, it is likely Is polyester cotton. The down products flat press, out of the air, if the quality is good, then a few seconds to restore the status quo (down cashmere containing high, fluffy degree), on the contrary, when patted with dust or fluff drill, indicating poor quality goods, Gently tap down jacket, look at the stitch, if there is no dust overflow as a good product, if nike air huarache uomo the dust overflowing for the smash hair or putty made of shoddy products. This fluffy down jacket effect is very magical, take our own, a lot of down jacket is a store in the warehouse pressure, just took out a light section of the warehouse down jacket moncler jackets for men (write the article with this article) , Was very thin pressure, and then hang a day with a hanger, miraculously fluffy (not all down jacket will achieve this fluffy nike air max 90 donna degree), is this figure, guess scarpe nike uomo how he is? Some light models down jacket can take a look at the light, you can see the filler on the fabric projection, whether the shape of the down and fluff can see clearly, but also a way to judge. With a hand down jacket weight, usually short paragraph down jacket weight 300g-400g, feel very light, and then judge according to the size of the volume, under normal circumstances, light weight, bulky, indicating high cashmere content, fluffy, quality Well, and some down jacket has supporting pouch, fluffy down jacket can be loaded into the pouch. polyvore girls sets Smell a little odor, poor quality down jacket due to unfilled filler and fabric will have unpleasant odor, (duck is omnivore, velvet has a smell of smell, although treated can be eliminated, but it is said that the taste of a year or two can be reversed Comes out, but also tolerable, and geese are herbivores, velvet does not smell anything.)"" "
Цитировать
22.12.2017 17:21
chenyingying
chanyuan2017.12.22 birkenstock outlet christian louboutin outlet ugg boots clearance true religion outlet coach outlet online moncler outlet huaraches shopping polo ralph lauren oakley sunglasses nba jerseys ugg boots air huarache michael kors outlet montblanc pens nike factory outlet lakers jerseys cheap jordans rayban sunglasses canada goose jackets canada goose coats coach outlet kevin durant shoes canada goose outlet lebron james shoes michael kors outlet cheap jordans michael kors outlet nike air force 1 ugg outlet valentino outlet rayban sunglasses coach outlet online dansko shoes michael kors outlet yeezy boost 350 cheap nfl jerseys converse shoes longchamp solde cheap snapbacks nfl jersey wholesale polo outlet coach factory outlet ugg boots clearance jordan shoes new balance shoes asics shoes thomas sabo fred perry polo shirts michael kors coach outlet polo ralph lauren tory burch shoes true religion jeans coach handbags mulberry sale kobe bryant shoes true religion jeans tory burch outlet uggs outlet nba jerseys canada goose outlet coach outlet christian louboutin outlet mbt shoes oakley sunglasses pandora charms michael kors outlet canada goose jackets ugg outlet polo ralph lauren uggs outlet michael kors outlet coach outlet store online jordan shoes ugg boots michael kors outlet pandora jewelry true religion jeans michael kors outlet michael kors outlet adidas outlet store canada goose jackets basketball shoes cheap jerseys converse shoes kate spade outlet nike shoes pandora charms ed hardy clothing mont blanc pens fitflops sale clearance oakley sunglasses michael kors outlet christian louboutin outlet ugg outlet kobe shoes nike shoes cheap nfl jerseys polo ralph lauren air max 90 oakley sunglasses christian louboutin outlet polo outlet canada goose jackets coach outlet pandora jewelry oakley sunglasses oakley sunglasses canada goose outlet nike shoes nike free 5 michael kors outlet links of london timberland sko jordan shoes true religion outlet vans greece air max uk michael kors outlet ugg outlet canada goose outlet michael kors outlet air max 90 coach outlet coach handbags polo outlet cleveland cavaliers jersey ferragamo shoes ralph lauren polo michael kors uk michael kors outlet burberry outlet mont blanc pens adidas nmd canada goose outlet ray ban sunglasses ray ban sunglasses [url=h
Цитировать
28.12.2017 00:11
Гость
Storage, 26, is one kd shoes in the largest child, dell - garage in 2002, the dad announced over 04 years of career, finally handed over 40. 2% on threes record card. Fr om a extremely young age, Stephen across the shooting learned how to shoot at the feet of the grasp, when dad refused to look at him to the hornets teaching, Stephen will be pursed oral cavity, not because can't go to see those big-name players, the old you happen to be, but because he also need to be with my dad, to employ his shot. At the age of 9, garage is of their own stephen curry shoes amateur league teams involving players, only if the coach would need to outside shot collapse for the opponent's zone will end up being sent. Recalled the yourself, garage proudly said: "when When i was a defense professionals, all start from right now there. " To go returning to curry shoes the original text, once the garage near the soccer ball in midfield, people tend to overlook one of the most important thing: pool golf ball skills. Sonya, thanks in order to his mother, then a 5 feet tall 3, cordial and some stubborn woman again simultaneously, she was in secondary school played point guard, embracing the volleyball after in the campus of Virginia support, and meet the garage there's father. "If I dribble on the coast, I have to select to shoot or cross, it's my lim it. "Dell claimed, "people started for Stephen impression is all he is able to beautiful posture hit photographs, but before becoming a striker, he already was a much better control player, people usually ignore it. After his / her dribble shot, is I the most beautiful moments. Thanks to his or her mother. ". Tag: kyrie irving shoes vans sk8 hi d rose 8|rose 8} nike roshe run two nmd human race adidas alphabounce ugg 5250 [url=http://www.pumafentyslides.uspuma fenty slides[/url] kyrie irving shoes adidas superstar Shoes adidas yeezy boost puma fenty yeezy shoes kd 10 adidas zx flux bape hoodie adidas nmd kyrie 2 lebron soldier 10
Цитировать
10.01.2018 22:57
Гость
بیل گیتس: هر فردی به یک کوچ (مربی) نیاز دارد. همه ما به افرادی نیاز داریم تا به ما بازخورد بدهند تا ما عملکردمان را بهبود ببخشیم. یکی از بنیانگذاران شرکت های بزرگ در دنیا در خاطرات خود درباره کوچینگ می گوید: “زمانی که در حال ساخت اولین شرکتم بودم، متوجه شدم که بزرگ‌ترین محدودیت در رشد شرکتم، رشد شخصی من به عنوان پایه‌گذار و مدیرعامل است. بنابراین یک کوچ استخدام کردم. طی ماه‌ها، ده کوچ مرا برای برنامه‌های توسعه استراتژیک، حیات بخشیدن به ارزش‌های شرکت، کار از طریق موقعیت‌های بین فردی پراسترس یاری کردند و من در بسیار قاطع‌تر و مصمم‌تر شدم که ارزشش برای من غیرقابل وصف است”
Цитировать
19.01.2018 14:34
Гость
YLQ <P>stench washington wizards spread in birkenstock outlet the michael kors air. calvin klein Tears and tears mizuno running of the louboutin folks mont blanc pens waved burberry outlet online their hands, polo ralph lauren when the nike air force fertilizer birkenstock taschen deutschland well.The longchamp handbags summer ralph lauren of christian louboutin shoes Ziri nike free shoes River swarovski australia that baseball jerseys year michael kors outlet online sale attack, lunette oakley pas cher I oakley sunglasses outlet almost ferragamo erased her ray ban sunglasses outlet a beautiful kevin durant shoeskobe bryant shoes piece. oakley sunglasses Folks rayban sunglasses who ralph lauren labor fendi outlet online for kobe bryant jersey six converse chucks months crop oakley failure, beats audio Wang burberry handbags River nfl cowboys sigh, adidas shoes helpless. fitflop For baseball bats the cheap jerseys vicious exploitation nfl buccaneers of nike roshe nature, Ziri River katespade outlet people new balance did prada outlet not new balance sit hollister still, puma outlet store the hogan tax tory burch sale levied converse on agriculture true religion jeans outlet tax timberland outlet side, burberry outlet online self-reliance reform cheap ray ban a mcm outlet month coach factory outlet online to guciheaven start wholesale handbags a fisherman. charlotte hornets jersey White barbour women jackets rice, free run fluffy ralph lauren factory store crabs nfl ravens went asics to burberry Shanghai coach outlet online Small coach outlet Tizi michael kors bags picky table, pandora bracelets dipped oakley in the north face green nike air onions sauce, prada sunglasses chewing michaelkors.com thigh north face crab, free running comfortable; black stone island store and babyliss yellow adidas superstar gorgeous grumble, black tommy hilfiger online shop fish, nike air white c&c beanies wholesale belly big versace outlet turtle, pandora boneless silverfish north face jackets is ray ban sunglasses caused coach outlet sale by ua stephen curry red-eye Great adidas.se Eel nfl saints traveled nike free run the hollister clothing store sea nfl jets to the michael kors outlet online sale east of longchamp taschen East cleveland cavaliers jerseys Japan, fed cheap oakley sunglasses a small Japan; kanye west shoes lake replica handbags full polo ralph lauren outlet of yellow-billed giuseppe zanotti duck, white coach factory outlet online duck cruising, it is said that one after tommy hilfiger outlet stores two months fred perry to hollister kids Nanjing, a go beats by dre to dsquared2 shoes Beijing, metropolis shoes on sale lords eat ralph lauren onlineair max 90 little roshe run Wine, coach factory outlet online wiping lacoste polos his mouth kate spade outlet duck air max 95 oil, roche run Link michael kors purses happy. hollister co At the same michael kors purses hour, converse outlet under ferragamo outlet the louboutin outlet scorching rayban sun, air max on vans outlet the nike free shoes banks of the ray ban sunglasses sub-day, michael kors v?skor the nfl lions young longchamp outlet boy puffed in asics gel the lunette ray ban pas ch
Цитировать
10.02.2018 06:20
Гость
WASHINGTON, Oct. 23 (Xinhua) -- Older State Warriors guard Stephen Curry continues to be fined 50, 000 US dollars regarding throwing his mouthpiece towards a game official, it was announced on Monday by means of Kiki VanDeWeghe, NBA's management vice president. The episode, for which Curry was ejected from the game, occurred with 43. 6 seconds remaining inside the 4th quarter of your Warriors' 111-101 loss to the Memphis Grizzlies on Saturday. As part of a similar incident, Warriors forward Andre Iguodala has become fined 15, 000 US dollars for verbally abusing a sport official. Tag: curry 4 air jordan 32 curry 4 Shoes nike kyrie 4 calvin klein underwear kyrie 3 shoes kyrie irving shoes kyrie 3 <strong>adidas clothing</strong> curry 2 Nike Lebron James Shoes kyrie 4 Nike Lebron James Shoes kyrie 4 shoes kyrie 4 confetti <strong>adidas yeezy wave runner 700</strong> <strong>kyrie shoes</strong> <strong>ultra boost 4.0</strong> <strong>adidas nmd runner</strong> <strong>nike vapormax</strong> <strong>ecco Shoes</strong> <strong>adidas boost</strong> <strong>yeezy shoes</strong> <strong>lebron soldier 10</strong> <strong>jordan 32</strong> <strong>nmd r1</strong> <strong>kd shoes</strong> <strong>nike air vapormax</strong> <strong>giannis jersey</strong> <strong>kyrie irving jersey</strong> <strong>under armour shoes</strong> <strong>curry 2</strong> <strong>paul george shoes</strong> <strong>john wall shoes</strong> [url=http://www.pumafentyslides.uspuma fenty slides</strong>[/url] <strong>puma fenty<</strong> <strong>adidas iniki</strong> <strong>joel embiid jersey</strong> <strong>asics gel kayano 23</strong> <strong>new era caps</strong> <strong>adidas ultra boost</strong> <strong>stephen curry jersey</strong> <strong>air jordan shoes</strong> <strong>lebron 15 ashes</strong> <strong>mizuno shoes</strong>
Цитировать
13.02.2018 15:19
Гость
Garage beneath stephen curry shoes second dribbling is toward the first turn on the left side with the body without any slowdown, his or her footsteps choiceness and quick, soon arrived at the position you wish to go. Unlike most pitcher like the midst of gravity down, then struggled to jump to try and do, the garage action more concise. Don't waste any time and energy, just jump off the soil, slightly triggered his taking pictures action instantly. "He is not only essentially the most pure great scorer, he even gave shot two words for making the definition, the whole shooting art played some sort of revolutionary role. "The bobcats go scout work Adam -- Mr Libby said Treasury. Counter frames in 6 min's and 31 seconds, garage from his chest slightly next point position held up the ball, the index finger as well as middle finger instinct to locate gaps in the plastic ball center. His arm gently lifted back, left his palm the basketball, but still control among his fingers. His right arm into all of the joints is close to help 90 degree Angle, from the shoulder to the knee, from the elbow towards the wrist, from wrist to make reference to, as if a restaurant waiter in carrying the tray. Glen Davis clippers, 289 - pound in front, curry shoes need to speed up their action inside Treasury, since the childhood to lay a good foundation for complete to garage in any state, the right arm and shooting can keep perfect posture and durability. And in addition to master hand movements, garage includes a precise shot needed an additional factor: enough deep lean muscle memory. Shooting touch is not a proper adjective, anyone player, able to throw a superb shooting there is however one secret to all - every single day, year after year process, until a set regarding complex dynamic chain implanted into your muscles. Garage never resist for example monks meditate boring process, it also helped when he graduated from secondary school, eventually grow into another leading little-known Davidson higher education NCAA elite last ten. "Game changing, there is no time to kevin durant shoes you approach your own shooting steps is correct, " curry stated, "you can only rely on their daily at the courses ground building muscle ram, hit and believe that any of us can. We're so plenty of practice in training, so as to the game, you can make use of instinct to react. But if it is not in the correct way, the game will think very strange. ". Tag: <strong>kyrie irving shoes</strong> <strong>nike sock racer</strong> <strong>nike air vapormax</strong> <strong>ultra boost shoes</strong> <strong>yeezy boost triple white</strong> <strong>nike hyperdunk</strong> <strong>adidas crazy explosive</strong> <strong>adidas pure boost</strong> <strong>kd shoes</strong> <strong>hyperdunk 2017</strong> <strong>lebron soldier 10</strong> <strong>puma suede</strong> <strong>kyrie irving jersey</strong> <strong>yeezy shoes</strong> <strong>kyrie shoes</strong> <strong>adidas nmd</strong> <strong>kyrie irving jersey</strong> <strong>yeezy boost 350 v2</strong> <strong>under armour shoes</strong> <strong>adidas nmd xr1</strong> <strong>curry 3</strong> <strong>puma fenty</strong> <strong>lebron 14</strong> <strong>adidas zx flux</strong> <strong>kyrie 3</strong> <strong>lebron soldier 10</strong> <strong>kyrie 2 shoes</strong> <strong>curry 4</strong> <strong>nike kyire shoes</strong> <strong>air jordan 32</strong> <strong>nike air max 97</strong> <strong>nike lebron 14</strong> <strong>new balance running shoes</strong> <strong>kyrie 1</strong> <strong>pg shoes</strong> <strong>puma fenty</strong>
Цитировать
05.03.2018 20:36
Гость
OREGON, Oct. 23 (Xinhua) -- Fantastic State Warriors guard Stephen Curry have been fined 50, 000 US dollars regarding throwing his mouthpiece towards a game official, it was announced on Monday by Kiki VanDeWeghe, NBA's executive vice president. The episode, for which Curry was ejected from the game, occurred with 43. 6 seconds remaining in the 4th quarter of the actual Warriors' 111-101 loss towards the Memphis Grizzlies on Saturday. As part of a similar incident, Warriors forward Andre Iguodala have been fined 15, 000 US dollars for verbally abusing an activity official. Tag: jordan 32 balenciaga triple s Shoes curry 4 footlocker curry 4 kyrie irving shoes kyrie 4 calvin klein underwear kyrie 4 supreme yeezys ultraboost shoes kyrie 3 shoes Lebron Shoes kyrie 3 Lebron Shoes anello backpack outlet kyrie 4 kyrie 4 confetti yeezy boost <strong>balenciaga shoes</strong> <strong>curry shoes</strong> <strong>anello backpack</strong> <strong>nike zoom vaporfly elite</strong> <strong>ultra boost 4.0</strong> <strong>kd shoes</strong> <strong>jordan retro</strong> <strong>calvin klein outlet</strong> <strong>birkenstock shoes</strong> <strong>nmd human race</strong> <strong>adidas nmd</strong> <strong>nmd human race</strong> <strong>kyrie 4</strong> <strong>nike air max 97</strong> <strong>adidas porsche design</strong> <strong>Lebron Shoes</strong> <strong>yeezy supreme</strong> <strong>wholesale caps</strong> <strong>air max 90</strong> <strong>adidas superstar Shoes</strong> <strong>adidas iniki</strong> <strong>air jordan 32</strong> <strong>vans sk8 hi</strong> <strong>canada goose</strong> <strong>adidas yeezy boost 350 v2 zebra</strong> <strong>asics shoes</strong> <strong>lebron 15 ashes</strong> <strong>barbour jackets</strong> <strong>adidas ultra boost</strong> <strong>curry 2</strong>
Цитировать
13.03.2018 15:28
Гость
درب های ضد سرقت همانطور که می دانید نقش بسیار پر رنگی در ایمنی منازل ما دارند اما به نظر شما چه چیز باعث شده تا اطمینان مردم نسبت به این درب‌ها تا این حد بالا رود؟ بی شک ویژگی های بکار برده شده در این درب ها نقش بسیار پر رنگی در جلب این اعتماد دارند. در مقاله امروز قصد داریم درباره لزوم استفاده از فولاد سرتاسری داخلی در درب‌های ضد سرقت صحبت کنیم؛ با وبلاگ درب های ضد سرقت و کمدهای بایگانی همراه باشید. درب انتخابی شما باید از لحاظ داخلی دو ورقه فولاد سراسری داخلی داشته باشد که برای شما قابل مشاهده بوده و از لحاظ ایمنی درب شما را تایید کنید. لزوم استفاده از دو ورقه فولادی در داخل درب‌های ضد سرقت این است که زمان دسترسی سارق جهت تخریب مغزی های داخل را به تاخییر انداخته و در بیشتر مواقع سارق از سرقت خود صرف نظر نموده و متواری می شود. دومین خاصیت دو ورقه فولادی در سمت قفل های لولاها به این علت است که در حین ضربه زدن متوالی سارق، ورق دوم داخلی بصورت ضربه گیر عمل کرده که زمان تخریب درب را طولانی‌تر می کند. مشبک بودن این ورقه ها امتیاز مهمی جهت ضد دیلم بودن درب‌ ضد سرقت است.
Цитировать
15.03.2018 18:44
Гость
همه ما به خانه های خود اهمیت می دهیم؛ از مسئله دکوراسیون و تجهیزات آن گرفته تا زیبایی ظاهری داخلی و خارجی آن مواردی هستند که از نظر اکثریت ما می توانند جلوه ای کوچک از تجلی شخصیت ما و اهمیت مان به مسائل پیرامون مان باشند. اهمیت زیبایی ظاهری هر خانه برای هر خانواده ای طبیعتا حائز اهمیت بوده که نقش بسزایی هم در روحیه ساکنین آن خانه خواهد داشت. اما مسئله مهمتری که قبل از زیبایی وجود دارد، امنیت است! شما هرچقدر هم یک خانه زیبا اما فاقد امنیت لازمه داشته باشید، مطمئنا نمی توانید زندگی بی دغدغه و راحتی را در آن خانه تجربه کنید و از ترس به سرقت رفتن اموال‌تان ممکن است سخت حاضر به ترک منزل خود به جهت مسافرت، میهمانی یا خرید شوید. درب‌ها را می توان اصلی ترین شاخصه امنیت هر منزل دانست؛ اگر درب منزل شما از امنیت خوبی برخودار باشد، شما هم دغدغه و نگرانی فکری نخواهید داشت. در گذشته سارقان حرفه ای می توانستند به راحتی با شکستن یا اهرم کردن درب و یا حتی باز کردن قفل آن بوسیله شاه کلید و در برخی موارد یک سوزن (!) به راحتی وارد منزل شما شده و اموال‌تان را به سرقت ببرند! اما با پیشرفت تکنولوژی در حوزه تجهیزات امنیتی دیگر نیازی به نگرانی از بابت سارقان نیست! درب های ضد سرقت از جمله جدیدترین تجهیزات امنیتی است که انواع مختلف آن در بازارها به چشم می خورند. این درب‌ها با توجه به مشخصه هایی که دارند، اجازه ورود هیچ سارقی را به منزل شما نخواهند داد. البته پیش از این نرده های آهنی حفاظتی نیز برای چندین برابر کردن امنیت درب های معمولی قدیمی در برخی منازل بکار می رفتند، اما بی شک امنیت درب های ضد سرقت را نمی توان با هیچ درب و نرده حفاظتی قیاس کرد! اما چرا درب ضد سرقت؟ بد نیست بدانید که شما می توانید درب های ضد سرقت مورد نیاز خود را با توجه به ویژگی های مدنظرتان و راهنمای خرید سفارش دهید؛ بطور مثال انتخاب رنگ، ایمنی بیشتر و یا چشمی روی درب از جمله مواردی هستند که می توانند به انتخاب شما بر روی درب‌ها تعبیه گردند. یکی از جالب توجه ترین ویژگی های درب ها بکار رفتن یک ورقه فلزی ضخیم از جنس فولاد میان دو رویه چوبی درب است. همانطور که می دانید یکی از راه های آسان باز کردن درب های قدیمی شکستن یا اهرم کردن آن از بخش اتصال با چهارچوب بود که حالا با استفاده از این ورقه های فولاد سراسری داخلی از این پس شکستن آنها نیز غیر قابل انجام خواهد بود! از درب های ضد سرقت علاوه بر منازل می توان برای محیط های دیگری همچون اداره‌جات یا کارخانه‌ها نیز استفاده کرد که با توجه به ضرورت ایمن بودن اماکن ذکر شده در برابر سرقت، لازم است تا درب های بکار برده شده در این مکان‌ها از امنیت نسبی بیشتری در قیاس با درب های ضد سرقت بکار برده شده در منازل برخودار باشند. اما دیگر ویژگی مهم درب‌های سرقت که عموم آنها تولید کشور ترکیه هستند، امکان عایق کردن آنها در برابر برودت و حرارت، صوت و رطوبت است که بی شک این عامل برای منازلی که در محیط های پر رفت و آمد، محیط های رطوبتی همچون مناطق شمالی کشور، محیط های کویری و سردسیر قرار دارند، عاملی بسیار مهمی برشمرده می شود. شما نیز می توانید با استفاده از این درب های ترک، خانه خود را هم زیباتر و هم ایمن‌تر کنید… امیدواریم متوجه اهمیت بکارگیری درب ضد سرقت برای منازل خود شده باشید.
Цитировать
22.03.2018 18:14
ГостьЦитировать